חברת החשמל

פרסומי חברת החשמל, מאת רחל מיכאלי.

באדיבות החברה

חוויית נהריים בקיבוץ גשר
(פתיח לקטלוג חברת החשמל)

בחושך נשמע ציוץ צפור, אחר כך מתחיל צליל פכפוך של מים. המקום: עבר הירדן המערבי, חצר קיבוץ גשר הישנה. מול נהריים. שם בצד הירדני, ניצבים חורבות אתר תחנת הכוח ההידרואלקטרית העברית הראשונה ושכונות העובדים, פרי חזונו של רוטנברג.

ציוץ הציפור ופכפוך המים הם חלק מחיזיון "חוויית נהריים" – המיצג האורקולי הראשון מסוגו בארץ,  שיתוף פעולה בין קיבוץ גשר לחברת החשמל.

עוד מעט יידלק האור, מימי הירמוך והירדן ישעטו בקצף, עונות שנה יתחלפו, והתחנה המושבתת מזה חמישים שנה, הסכרים, תעלות המים והטורבינות, יתעוררו לחיים לרגע קצר, למשך כרבע שעה.

 

מצודת הבאוהאוס

(פתיח לעלון חברת החשמל)

למתבונן אל מעבר לגבול הירדני, למקום מפגש נהרות הירדן והירמוך, נראה שהזמן עצר מלכת בנהריים. שרידי תחנת הכוח ההידרואלקטרית העברית הראשונה, הסכרים ותעלות המים, וחורבות הישוב נהריים – תל אור של עובדי התחנה ובני משפחותיהם ניצבים שם מאז נכבש המקום על ידי הלגיון הירדני בשנת 1948, כאילו יד הזמן לא נגעה בהם. גם עוצמת המבנה המודרניסטי של מצודת המים שנחרבה, לא נפגמה.

לא הרחק, על גבעה מדרום למצודה ולאגם נהריים, ניצבת אנדרטה רחבת ידיים, מעין מודל מוקטן של מצודת המים. האנדרטה שנבנתה עם השלמת בניית האתר בשנת 1932, היא מצבתם של ארבעה ממקימי המפעל. סיפור של מאבק חלוצי עיקש, וחזון שהפך למציאות.